Google, dünyadaki en çok kullanılan ve en popüler arama motoru olarak kendi piyasasında tekelliğini koruyor. Onunla aynı pazarda olabilmek için Microsoft, Yahoo gibi şirketler oldukça büyük yatırımlar yaparak arama motorlarını geliştirmeye çalıştılar. Pek başarılı olamasalar da her geçen gün farklı kişilerden farklı projeler gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Blekko .

Google’ın arama sonuçlarının web çöplüğü olduğunu düşünen Blekko’nun yapımcısı Rich Skrenta, Google sonuçlarının link ve etiket çöplüğü olduğu görüşünde. Bu yüzden slashtag adını verdikleri bir özellik kullanıyorlar. Blekko bu sayede kullanıcılarına özel arama sonucu veriyor.

Blekko’daki sonuçlar aynı site üzerinden olmuyor, her zaman aranan farklı içerik ile size sunuluyor. Henüz 3 milyar web sitesi üzerinde tam olarak arama yapabilse de Blekko, bazen Google’dan daha tutarlı sonuçları kullanıcılarına sunabiliyor.

Blekko, Google’ın aksine sosyal bir üyelik sistemi ile çevrili olacak. Kullanıcılara özel arama özelliği de bu üyelik sistemi sayesinde kullanılacak. Ayrıca SEO ve site arama sonuçlarından ortaya çıkan istatistiklerin tümünü tüm kullanıcılara gösterecek.Ayrıca Bakınız :
* Mozilla Labs’tan Chromeless* Google Sesli Arama Artık Türkçe* Youtube’dan Zaman Makinesi
* Chrome OS’a son 1 ay
* Html5 Canvas Uygulamaları* İlham verici Web Tasarımları* Vintage ve Retro Photoshop Action’ları* Farklı Geçiş Efektleri için: AviaSliderangelsdemos: Blog | FriendFeed | Twitter | Email | RSSKaynak : blekko