Ülkemizde de, doğu bölgelerde evlerin içini donduran, rekor seviyede soğuk havaları gördüğümüz bu kış mevsiminde, yeni yapılan doğalgaz zammıyla beraber insanlarımız nasıl ısınacağını düşünürlerken, dünyada beterin beteri vardır dedirten bu yerler de var.

Yukon'da bir meteorolog
Yukon’da bir meteorolog

4- Kuzey Amerika, Yukon/kanada
3 şubat 1947 yılında, bir meteoroloji uzmanı, dışarıdaki civalı termometreyi okuduğunda, aletin gösterebildiği en düşük sıcaklık seviyesinden daha da aşağıda bir değer gördü. incelediklerinde bu değerin eksi 63 dereceye denk geldiğini farkettiler. Bu sıcaklıkta bir insanın bağırması 6 kilometreden duyulabilir, nefesiniz ağzınızdan çıktığı anda donarak yaklaşık 15 dakika havada buz kristalleri halinde durabilir.

Grönland
Grönland

3- Grönland, Northice Araştırma İstasyonu
9 ocak 1954 yılında Grönland’ın iç bölgesindeki Northice Araştırma İstasyonunda eksi 66 derece kaydedildi.

Verkhoyansk
Verkhoyansk

2- Rusya, Verkhoyansk ve Oymyakon
Bu iki kasabanın özelliği, içlerinde devamlı olarak insanların yaşaması. Verkhoyansk kuzey kutup dairesine yakın bir noktada ve 1300 kişi yaşıyor, oraya gitmek için kışı beklemek zorundasınız, çünkü yolu olmadığı için ancak kış mevsiminde donan bir gölün üzerinden geçerek ulaşılabiliyor!Kaydedilen en düşük sıcaklık ise eksi 72 derece.Oymyakon‘da yaşayanlar biraz daha şanslı, eksi 71 derece kaydedilmiş ancak bu bölgede doğal sıcak su kaynakları var ve o sıcaklıkta dahi suyu sıvı halde görmek mümkün..

Vostok Araştırma istasyonu
Vostok Araştırma istasyonu

1- Antarktika, Güney Kutbu, Vostok İstasyonu
İşte şampiyon, buraya soğuk cehennem yakıştırması yapan bilim adamları var, hava o kadar soğuk ki, dışarıda biraz zaman geçirmeye çalışacak kadar cesaretli olanlar, birkaç dakikadan sonra uyuşmadan dolayı insanın sanki hava sıcakmış gibi hissetmeye başladığını söylüyorlar. Vostok İstasyonunda 21 haziran 1983 yılında dünyada kaydedilen en düşük sıcaklık ölçüldü. Eksi 89.2 derece…