günlük/iş yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen “”bilgisayar””ları, aynı odamız hatta evimiz gibi kullanır ve kendimize göre çeşitli düzenlemeler yaparız. bu düzenlemeler, bilgisayardaki üretkenliğimizi etkileyeceği gibi muhakkak ki psikolojimiz üzerinde de etkili olacaktır.

düzenli, aradığınızı kolayca bulabileceğiniz ve dosyalar arasında kaybolmayacağınız bir “”masaüstü”” sağlamak için çeşitli yollar mevcut. bu bildiride bilgisayarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz 5 etkili yönteme yer vereceğiz.
1 – sık kullanılan programlara kolayca ulaşmak

Rocketdock (*), masaüstünüze çeki düzen vermek için biçilmiş bir kaftan. bu ücretsiz ve bilgisayarınızı hiçbir şekilde yavaşlatmadan çalışacak olan program, aynı macintosh‘larda masaüstünde olduğu gibi, program ile masaüstünüzde istediğiniz bir köşeyi kullanabilir tüm masaüstü simgelerinizi orada tutabilirsiniz.ayrıca docklets bölümünden çeşitli eklentiler de yükleyebilirsiniz.
2 – masaüstünüzde yapışkan notlar (post-it) oluşturun

bu sanal post-it ile masaüstünüze küçük ve dikkat çeken notlar yapıştırabilirsiniz. bu bir hatırlatıcı söz, bir motivasyon cümlesi ya da herhangi bir şey olabilir.
3 – masaüstü simgelerini kolayca kategorize etmek

bu iş için en kolay yollardan birisi de doğru duvar kağıdını kullanmaktır. örneğin “”paint””te bir boş sayfa açıp büyüklüğünü ayarlayın ve onu 6’ya bölün. her bir kutucuğu farklı renkle doldurup kaydedin. duvar kağıdınız hazır. “”masaüstü simgeleri””nizi bu kullandığınız duvar kağıdındaki renklere göre gruplayıp onları düzenleyebilirsiniz.
4 – bilgisayarınızı çok amaçlı bir alete çevirin

Google Desktop, bilgisayarımızda, aynı google‘daki aramalarınız gibi hızlı bir arama yapabilmenize izin veren, bunun için indeksleme yapan ve sonrasında gelen yeni dosyalarla birlikte indeksleme işlemine devam eden, oldukça kullanışlı bir proagram.
5 – aşırı pencere yoğunluğundan kurtulmak

bazen açılan pencereler ne kadar minimalize olsa ya da gruplansa da bizleri bunaltabilir. Tray-it adlı küçük ve kurulum gerektirmeyen program ile istediğiniz pencereleri ona yükleyip tek bir pencere altında toplayabilir yani birçok pencereyi tek bir pencere gibi minimalize edebilirsiniz. buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
[kaynak]
tüm bunlara ek olarak daha önce yayınlanmış olan şu tanıtım yazıları da ilginizi çekecektir:* bilgisayarınızda tam bir koruma için gerekli 10 ücretsiz program* url kısaltma ile ilgili görmeniz gereken 6 eşsiz servis* işinizi kolaylaştıracak ücretsiz 5 arşivleme aracı* film tutkunları için oldukça faydalı 9 kaynak
|diğer yazılarım|