Google AJAX Language API‘yi sunduğu günlerde, anindacevir.com hiç zaman kaybetmeden bu API üzerine uygulama geliştirmiş.Sitenin çeviri becerisi gibi, geliştiricileri de hızlı sanırım.

Google alt yapısını kullanan site, 41 dilde çeviri yapan bir araç sunuyor. Ayrıca ziyaretçilerin sitede vakit geçirmesi ve kelime ezberi yapabilmesi için “Kelime Öğrenme” adlı bir uygulamaları var.

Kelime Öğrenme uygulamasıda Google Gadget üzerine geliştirilmiş. Seçilen diller arası kelimeler tahmin edilirken, Google Images‘tan ilgili görseller görüntülenerek, ipucu olarak sunuluyor.Bu sitenin diğer çeviri sitelerine, hatta Google Translate‘e göre en büyük artısı, cümleleri tamamlamadan, hatta daha kelimeleri yazarken, çevirmeye başlaması. Anında çeviri işlemi sayesinde, kullanıcılar daha doğru kelimeleri seçebiliyor ve cümle düzenlerini değiştirebiliyor.Bu da aslında Google translate‘in kötü çevirilerine bir önlem sayılabilir.

Site geliştiricileri, kullanıcının en hızlı çeviriyi yapabilmesi için, yazılan giriş metninin dilini otomatik algılayacak şekilde düzenlemiş. Yani soldaki kutucuğa İngilizce’de yazsanız, Türkçe’de, Vietnamca’da yazsanız, araç sorunsuz çalışıyor.Tek yapmanız gereken yukarıdaki bayraklardan, çevirmek istediğiniz hedef dili seçmek. Kelimelerinizi yazarkende hedef dili değiştirebiliyorsunuz.Gerçekten çok hızlı.. Çok kullanışlı bir araç olmuş.Sitede farklı içerikler ve başlıklar olmaması da son derece güzel. Sitenin iş yaptığı veya neye hizmet ettiği çok ortada. Karmaşadan uzak, başarılı bir Web 2.0 uygulamasına doğru gidiyor gibi.Bakalım beta’dan çıktığında bizi neler bekliyor olacak?Sitenin çevirisinin pekte sağlıklı olmadığını görüyorum, ancak alt yapı olarak Google kullanıldığından ve şuanda bu kadar dilde, daha iyi hizmet veren ücretsiz bir servis olmadığından, anindacevir.com ekibine söylenecek birşey yok sanırım.Bu nedenle çevirileri eleştirmek yerine, uygulamayı değerlendirmeye çalıştım.Aldığım duyumlara göre, gelişmiş uygulamalarıyla birlikte, global pazara girmek için yabancı dil sayfaları hazırlanıyormuş. Ayrıca mobil web uygulamaları da yoldaymış..Hadi bakalım hayırlısı..