bildirgeç japonca
bildirgeç japonca

Google‘dan beklenen adım nihayet geldi. Artık yabancı dildeki siteleri türkçe takip etmek mümkün .Çoğumuzun daha önceden, çince ve arapça gibi latin harfler kullanmayan ya da bilmediğimiz dillerde yayınlanan çeşitli siteleri (belki ingilizceye çevrilmiş olarak) takip edebilmek için kullandığımız google’in çeviri sayfası artık türkçe çeviriyi de mümkün kılıyor. Halen bir çok eksiği olsa da, devrim niteliğinde sayılan bu özellik, hiç şüphesiz google’ın internet dünyasında en büyük katkılarından biri.Türkçe çeviri hakkında bilgi vermek gerekirse, yukarıda bahsettiğimiz eksiklere Türkçe’nin çevrilebilirlik düzeyi de eklenince, istediğmiz düzgün sonuçları almak şimdilik pek mümkün olmuyor.
Ama hakkını vermek gerekirse, aşağıda bildirgeçin çeşitli dillere çevrilmiş halinden de anlaşılacağı üzere google çevirisinin siteyi takip edecek düzeyde yeterli olduğu hemen gözleniyor. (Aşağıda Arapça ya da çince çevirlere bakarak ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.)
son olarak google çeviri sayfasının pek çok özelliğini saymak şimdilik mümkün görünmesede, yorum kısmında türkçe nerde google diye sordurtan şu bildirgeç yazısına bir link vermeyi uygun görüyoruz.iki önemli hususu belirtmekte fayda var.
# bunlardan birincisi çevirdiğiniz sayfanın herhangi bir yerine fareyi götürdüğünüzde o kısmın orjinal metnini görebiliyor hatta kendi çevirinizi önerebiliyorsunuz. (şu sayfanın en altına bakınız.)# ikincisi ise 40 dilde hizmet veren bu servis şimdilik sadece sayfaları türkçeye çevirmekle yetiniyor. Geliştirilmesine devam eden servis için beklenen diğer özellikler ise de şu anda 21 farklı dilde sunulan geniş sözlük ve çapraz arama servislerinin Türkçe olarak da sunulması. (bknz)”aşağıya bildirgeç’in çeşitli dillere çevrilmiş hallerini ekledik. incelemekte fayda görüyoruzbildirgec.org çevirisi için;
ingilizceyeispanyolcayaalmancayafransızcayaarapçayaçinceyejaponcaya