Google’ın, 1998’de 26 milyon, 2000’de 1 milyar ve 2008’in ortalarında ise 1 trilyon tekil url adresini indexlediğini göz önüne alırsak, blog ve web sitesi sahiplerinin Google’dan ziyaretçi kazanabilmek için ne kadar sıkı bir çalışma yapmaları gerektiği kolayca anlaşılabilir.

Web siteleri için seo işlemleri gerçekleştiren Webmaster’lar için, arama motoru pazarında açık ara lider konumda bulunan Google, bu özelliğinden dolayı diğer arama motorlarına kıyasla üzerinde çok daha sıkı çalışılması gerekmekte.

Google da bu önemin farkında olacak ki, web sitesi sahiplerine zaman zaman “SEO’yu Google’dan Öğrenmeye Başlayın” benzeri Google bot’ları dostu seo işlemleri için, web sitesi sahiplerine yardımcı olabilecek bazı dokümanlar yayınlamakta.

Google, özellikle Google bot’larının gerçekleştirdiği tarama(crawling) ve indexleme (indexing) işlemleri için web sayfalarınızın URL adreslerinin optimizasyonunun nasıl olması gerektiği konusunda bir sunum hazırlamış.Sunum ile ilgili ön bilgiye buradan ve kendisine de buradan ulaşabilirsiniz.Bonus++:
+Seo ve Web Marketing İçin Harika Araçlar+Google Webmasters
Kaynak:googlewebmastercentral blog, Google blog.algoz: Blog FriendFeed Twitter Facebook Email RSS