bilindiği gibi video.google youtube metacafe gibi sitelerden birçok eğlenceli görüntüleri izleyebiliyoruz ama bilgisayarımıza indiremiyoruz. aşağıda bu dosyaları indirmenin birkaç yolunu anlatacağım.birinci yöntem herkes için; burda birçok yayın yapan sitenin adresleri mevcut.
jajimovakeepvidbu siteye girin hangi siteden dosya indirecekseniz onu işaretleyip dosyanın adresini yazın, betik size indirilebilir dosya adresini verecektir. verilen bağlantıya sağ tıklayıp farklı kaydet diyerek bilgisayarımıza kaydediyoruz.ikinci yöntemise birinci yöntemin firefox a entegre edilmiş hali diyebiliriz. dolayısıyla firefox kullanıcılarına hitap eden bir yöntem;
geçenlerde yayınlanan, en çok indirililen firefox eklentilerinde farkettiğim video downloader eklentisini firefoxunuzda kullanarak youtube, metacafe, dailymotion vb. bir çok siteden dosyaları indirebiliyoruz. eklentiyi kurduğunuzda bir simge sol alt tarafa yerleşiyor. dosyayı firefox da görüntülerken simgeye tıkladığınızda çıkan sayfadan dosyayı indirebilirsinizüçüncü yöntemi de bir forum da görmüştüm. sitenin kaynak kodunda uzantıları .mp3 .wav .ram .mpg .mpeg. .avi .flv aratıyoruz. bulduğumuzu kopyalayıp flashget benzeri bir yazılım ile bilgisayarımıza indiriyoruz. bu yöntemi zor kalmadıkça kullanmıyorum pek kullanışlı gelmedi bana ve bu yöntem çoğu yerde işe yaramıyor ve kaynak kodunun nasıl okunacağını bilmek gerektiğinden yeni kullanıcılar için iyi bir çözüm değil.dördüncü yöntem aslında yazımın konusu buydu.
bu yöntem bu sitelerle (google video, youtube, metacafe, vb) sınırlı değil. hemen hemen her site için geçerli. yalnız tek eksiği .flv uzantılarında işe yaramıyor olması. aslında bunun için de bir ayarı var ama ben pek uğraşmadım.gerekli olan yazılımlar:# firefox dolayısıyla sadece firefox kullananlar için bir yöntemdir.# firefox’un mediaplayerconnectivity eklentisi .# dosyayı izleyebilmeniz için bir oynatıcı. bu dosyanın uzantısına göre media player, quicktime, real player, vb. olabilir. bu zaten sistemde kuruludur.öncelikle bilgisayarımızda firefox yüklü olması gerekiyor.zira dosyanın adresine firefoxdan ulaşacağız.mediaplayerconnectivity eklentisi firefox ile açtığınız görüntüleri firefox ekranında gömülü olarak değilde dosyanın uzantısına göre (bunu eklenti özelliklerinden ayarlayabiliyoruz) yazılım ile açmanızı sağlıyor.dosyayı oynatıcı ile açmaya başlayınca yan tarafta çıkan listede seyretmeye hazırlandığımız dosyaya sağ tıklayarak özellikler diyoruz ve karşımızda indirme adresi var.bu adresi kopyalayıp flashget benzeri bir yazılım ile bilgisayarımıza indiriyoruz.ayrıca üçüncü parti yazılımlar kullanarak da internetten yayınları indirebilirsiniz. zamanında bu yöntemi çok denedim ama bu yazılımlarının çoğu paralı ve o zaman pek işime yaramamıştı.daha farklı yöntemler de olabilir. benim bildiklerim bunlar. siz de benim gibi internetten yayınları indirmeyi seviyorsanız bu yöntemlerden en az biri işinize yarayacaktır.