Eset Nod32 smartsecurity ile birlikte kalite ve estetiklik arttı.. ve bilgisayarın sağ alt köşesindeki nod32 ikonu kırmızı oldumu artık anlıyoruzki güncelleme yapılamamakta ve antivirüsümüzün veritabanı gün geçtikçe eskimektedir.. yine türeyen “”virüs””lerin silinebilmesi içinde güncel bir veritabanına ihtiyacımız vardır.işte asıl soru, bunu nasıl düzeltebileceğimizdir..ilk iş olarak şu siteyi ziyaret ediyoruz.. ardından bir yığın server linki gözümüze çarpacaktır.. bir bunlardan yeşil olarak up yazılanları kullanacağız..gözünüze kestirdiğiniz 5-10 tane serveri aşağıda resimde gördüğünüz gibi; nod32/setup/enter entire advanced setup tree../update/edit/add dizinini takip ederek ilgili yere ekliyoruz..

nod32 server liste
nod32 server liste resmi büyüt

burda tek bir serveri kullanmak yerine “otomatik seç ( choose automatically)” seçeneğini aktif etmenizi öneririm..böylece eklediklerimiz arasından durumu pozitif olanlar kullanılacaktır.
şimdi bunlara rağmen hala kırmızı ışıktan kurtulamıyorsak bunun sebeplerinden biri kullandığımız lisansın sona ermiş olması olabilir.. bunun için iki seçenek vardır.. ya esetin resmi sitesine gidip satın almayı deneyebilirsiniz..edindiğimiz lisanslı kullanıcı bilgilerimizi; update/username and password setup dizinini takip ederek doğru bir şekilde girdiğimizden emin oluyoruz ve ardından update sayfasındaki update virus signature “”database”” yazısına tıklayıp güncellemeyi başlatıyor ve bunun sonucunda sağ alt kçşede beliren kırmızımsı ifadeden kurtulmuş oluyoruz..

lisans ayarı resmi büyüt
lisans ayarı resmi büyüt

bu arada anlattıklarımdan bağımsız, farklı bir sorununuz varsa şuradan eset’in resmi sitesindeki çözüm yollarını deneyebilirsiniz..not: ikonunun kırmızıya dönüşmesinin bir başka sebebi, antivirüs korumasını pasif yapmamızda olabilir.. bunu da gözden kaçırmayın.