YouTube.com sitesini duymayanımız kalmadı sanırım. Artık hemen hergün birkaç kez yada daha sık ziyaret ettiğimiz sitedeki videoları bilgisayarımızda saklamak ve izlemek mümkün. Nasıl derseniz işte yöntemi:
FLV Video Dosyasının Bulunması ve Kopyalanması
YouTube’de video izlerken o video dosyası, kullandığınız web tarayıcısının cache dizinine kaydediliyor. Bu video dosyaları Flash Video formatında ve uzantısı .flv. İzlediğiniz video dosyasını (tarih, dosya uzantısı ve boyut özelliklerine göre bularak) istediğiniz dizine kopyalayabilirsiniz.
web tarayıcınıza göre bilgisayarınızdaki cache adresleri şöyle:Opera için:C:Documents and Settingskullanıcı_adıApplication DataOpera OperaProfilecache4Firefox için:Firefox cache dizininizi öğrenmek için Firefox tarayıcınızın adres satırına şu linki girin: about:cache
Internet Explorer için:Hepinizin bildiği gibi Temporary Internet Files dizini…:)FLV Video Oynatıcı Yazılım – Riva FLV Player
Şimdi elimizde saklamak istediğimiz video dosyası FLV uzantılı olarak mevcut. Ancak Windows Media Player yada DivX Player gibi yazılımlarla bunu izlememiz mümkün değil. Riva Video Experience firması bizim için ücretsiz bir FLV player hazırlamış.İşte Riva FLV Player ekran görüntüsü:

Riva FLV Player‘ı indirmek isterseniz sitenin sizi yönlendireceği CNET Download.com sitesinin bu sayfasını ziyaret edebilirsiniz..RivaVX sitesinde Riva FLV Player 1.2 görünse de CNET Download.com sitesi bana sürüm 1.0’ı verdi. Sanırım oradaki sayfa güncellenmemiş.