dünya ülkeleri hakkında internette türkçe içerikli derli toplu bir kaynak bulmak gerçekten zor. örneğin vikipedi‘ye gitseniz tarihsel bilgiler karşımızda ama mesela yurtdışına gideceksiniz ve o ülkenin büyükelçilik adresine ihtiyaç duydunuz fakat bu vikipedi’nin işi değil. peki diyelim ki bu ülke hakkında yorumlar okumak istiyorsunuz, bu sefer de sözlük sitelerine vs. bakmak zorundasınız.dünya devletleri sitesi, her ülke hakkında başvuru kaynağı niteliğinde bir dünya atlası. bütün ülke maddelerinde ilgili ülkenin temel özellikleri, bayrağı, haritası gibi özelliklerin dışında o ülke hakkındaki türkçe ve ingilizce bilgi kaynaklarına linkler verilmiş. ayrıca dilerseniz google earth bağlantısını tıklayarak ülkeyi detaylı bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

ülke bilgi sayfası
ülke bilgi sayfası

diplomatik misyonlar bölümünde türkiye’de büyükelçiliği, konsolosluğu bulunan her ülkenin misyon adres ve telefonları bulunuyor.istatistikler bölümünde en büyük nüfus, yüzölçümüne sahip devletleri, en çok konuşulan dilleri, en fazla yaygınlık gösteren inançlar gibi kapsamlı bilgiler mevcut ki bence sitenin en güzel tarafı bu olmuş. istatistikler flash grafiklerle renklendirilmiş.

son olarak, dünya devletleri atlasının eğlenceli tarafı “country quiz” tarzında bir ülke-devlet bilgi oyunu içermesi. size verilen başkent, konuşulan diller gibi ipuçlarına göre ilgili ülkeyi bilmeye çalışıyorsunuz.sonuç olarak dünya devletleri coğrafik genel kültürünü geliştirmek isteyenler için hoş bir site ve detaylı bir referans kaynağı.