evet, güç kaynağımızı usb den laptopunuzdan yada masaüstü bilgisayarınızdan alarak, basit ama bir o kadarda faydalı makinalar yapabiliriz. öncelikle usb den elektrik nasıl çekilir onu anlatacağım.mp3 playerımızın, dijital fotoğraf makinamızın, cep telefonumuzun vs. bilgisayar usb kablosu kablosu vardır. evet aklınıza gelen o kablo. bir ucunu bilgisayarımıza diğerini elektronik eşyamıza bağladığımız kablo. onu bir kesici ile ile kesiyoruz.

kestiğimiz usb kablo
kestiğimiz usb kablo

daha sonra kablonun içinde 4 farklı renkte tel geçtiğini göreceksiniz. kırmızı, siyah, yeşil ve beyaz. yeşil ve beyaz bizi ilgilendirmiyor. kırmızı ve siyah olan (+) ve (-) kutup noktalarımız.

4 farklı renk tel
4 farklı renk tel

eğer usb yi bilgisayar bağlarsanız ve multimetrenizde varsa kablolardan yaklasık 5 voltluk güç olduğunu göreceksiniz. bunu basit bir şekilde kabloları dilinize deydirerekde anlayabilirsiniz:)şimdi ne yapmak istiyorsunuz. buna karar vermelisiniz. sıcak havalar için küçük bi vantilatör, gece çalışmak için led ışık yada masanız için süs amaçlı yaptığınız led küpü. buradan sonrası sizin hayalgücünüze kalıyor. benden çok çabuk biten pillere alternatif güç kaynağınız, gerisi sizden..