Nasıl yani?
Nasıl yani?

Bugüne kadar hayatıma giren hiç kimsenin ütü yapmayı sevdiğini görmedim. Şahsen de severek yaptığım bir şey değil. Bir de birikirse tam bir kabus oluyor. Hele o kafasına göre takılan ve genelde bozulmaya meyilli ütü masaları yok mu…Ütü masaları bugüne kadar sadece çamaşırlarınızı üstünde tutmaya yaradılar. Ama bu misyonları yeni zamazingomuzla değişmek üzere. Leifheit StarLine Airbase olarak anılan bu masa size ütüde resmen yardım ediyor. Gayet basit işlemlerle güzel sonuçlar çıkaran bu icatçık ütüye ayırdığınız zamanı kısaltmayı hedeflemiş.

Mantık olarak eğlence merkezlerinde “hava hokeyi” diye anılan sistemin ütü masasına entegresi diyebiliriz. Yüzeyinde üfleme ve emme gibi iki işlevi barındırıyor. Emme işlevi giysilerinizi masaya sabitleyip daha rahat bir şekilde kaymadan ütü yapmanıza yardımcı olurken inatçı kırışıklıklarda buharın direk içinden geçip masanın aşağısına gitmesine izin verdiği için daha kolay açılmaya yarıyor.
Tam tersi üfleme işlevinde ise masadan size doğru hafif bir hava akımı sağlıyor (bkz yazı sonu notu). Bu giysinizin kırışıklıklarına bir balon etkisi yaptığından ütülerken inatçı kırışıklıkların çokta inatçı olmadığını görüyorsunuz. Bu işlem yaka ve manşet gibi alanlarda etkili olmasa da genelde yararlı duruyor.

Ayrıca buhar geçirgen yapısı, özel köpük dolgu yıkanabilir pamuk kaplaması, bir çekme kablosu ve buruşma önlemesi için kablo toplayıcısı barındırdığı ekstra özelliklerden.

Yazı bitti topliim bari masayı...
Yazı bitti topliim bari masayı…

Leifheit StarLine Airbase bu adresten 200$ (biraz uçukmu ne) a alabilirsiniz…Yazı sonu notu: Sizde yazıyı yazarken misafir gelmiş annem gibi yazıyı okuyup da “aman yavrum üfletelim de kanatlansın mı çamaşırlar” diyerek üflenen havanın elbiseleri uçurması gibi bir fikre kapıldıysanız söyleyeyim bu üflemeyi bir fön makinesi gibi değil “nazikçe” yapıyor…